Warning: Use of undefined constant lng - assumed 'lng' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/odalarweb/domains/vantb.org.tr/public_html/setting.php on line 79

Warning: Use of undefined constant id - assumed 'id' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/odalarweb/domains/vantb.org.tr/public_html/pages/laboratuvar.php on line 7
<br /> <b>Warning</b>: Use of undefined constant Lang_Title - assumed 'Lang_Title' (this will throw an Error in a future version of PHP) in <b>/home/odalarweb/domains/vantb.org.tr/public_html/pages/laboratuvar.php</b> on line <b>18</b><br /> VTB | Van Ticaret Borsası

Warning: Use of undefined constant name - assumed 'name' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/odalarweb/domains/vantb.org.tr/public_html/pages/laboratuvar.php on line 109
Laboratuvar

Warning: Use of undefined constant spot - assumed 'spot' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/odalarweb/domains/vantb.org.tr/public_html/pages/laboratuvar.php on line 117

Warning: Use of undefined constant icerik - assumed 'icerik' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/odalarweb/domains/vantb.org.tr/public_html/pages/laboratuvar.php on line 128
  Laboratuvarımız toprak, bitki ve sulama suyu analizlerini yaparak çiftçilerimize hizmet vermektedir.
Toprak Analizi: Toprak analizleri ile o toprağın özellikleri belirlenir ve toprağa verilecek en uygun gübre çeşidine karar verilir. Toprak analizlerine göre verilecek gübre miktarına ve çeşidine karar verilmesi ürün miktarını ve ürünün kalitesini arttırmakta en önemli yollardan birisidir.
TOPRAK KALİTESİ VE VERİMLİLİĞİ ANALİZLERİ

 


1-SUYLA DOYGUNLUK ANALİZİ           
A-)PH ANALİZİ     B-)TUZ ANALİZİ                                                                                                              

2-ORGANİK MAD. ANALİZİ

3-POTASYUM ANALİZİ

4-FOSFOR ANALİZİ

5-KİREÇ ANALİZİ

 TOPRAK ANALİZİ İÇİN ÖRNEK NASIL ALINIR?

Toprak örneklerinin alınması hiç zor değildir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus alının toprak örneğinin tarlayı yeterince temsil etmesi gerekir.
Bir tarlanın toprağı aynı tarla içerisinde değişik özellik gösterebilir. Bu değişiklikler renk, meyil, toprağın derinliği, yapısı ve işleme şeklinden kaynaklanabilir.
Toprak örneği alınmadan önce tarladaki gözle görülür farklılıklar tespit edilir. Her farklı bölgeden ayrı ayrı toprak örnekleri alınmalıdır. Eğer tarlada farklılık yok ve tarla büyük ise karışık toprak örneği alınır.

Toprak örneği şekildeki gibi çizgi üzerinden alınmalıdır. Karışık Toprak Örneği : Örnek alınacak tarlanın 8-10 yerinden toprak örneği alınıp, alınan bu toprakların birbirleri ile karıştırılması sureti ile meydana getirilen örnektir.

1-Toprak örnekleri ürün ekiminden 15-20 gün önce alınmalıdır.
2-Toprak numunesi alınırken V Harfi şeklinde bir çukur kazılır.
3-Sonra çukurun düzgün yüzeyinde 3-4 cm kalınlığında 1 karış boyunda (15-20cm) bir toprak alınır.
4-Bağ ve Meyve ağaçlarında 0-20, 20-40, 40-60 cm derinliklerinden karışık toprak örneği alınmalıdır.
5-1-2 kg kadar alınan toprak örneğinde gerekli bilgi kartı yazılarak poşet içerisine bırakılır.

TOPRAK ÖRNEKLERİ NERELERDEN ALINMAZ
1-Önceden gübre veya kireç konulmuş yerlerden
2-Hayvan gübresi yığılan yerlerden
3-Harman yeri ve hayvan yatmış yerlerden
4-Sap, kök, yaban otlarının yakıldığı kısımlardan
5-Tarlanın çukur ve tümsek yerlerinden
6-Dere, orman, su arkı ve yollara yakın kısımlarından
7-Sıraya gübreli ekim yapılan ürünlerde sıra üstlerinden
8-Gübre atılan tarladan

BİTKİ ANALİZİ: Bitkilerde ortaya çıkan ve beslenme noksanlığı veya fazlalığı ile ilgili bulunan durumların hangi besin maddesine ait olduğunu saptayarak bu noksanlığın veya fazlalığın giderilmesi için gerekli uygulamaları yapmak amacıyla yapılır.


MİKRO

MAKRO

Demir(Fe)

Sodyum(Na)

Mangan(Mn)

Kalsiyum(Ca)

Çinko(Zn)

Magnezyum(Mg)

Bakır(Cu)

Potasyum(K)

Toplam Azot

Toplam Fosfor

Yaprak Örneği Alırken Dikkat Edilecek Kurallar:
1- Alınan yaprak örneklerinin Tür ve çeşit özellikleri aynı olmalıdır. Karışık olarak örnek alınmamalıdır.

2- Özellikle meyve ağaçları bir bahçede farklı yaşlarda bulunabilir. Örneğin 5 ile 25 yaşındaki ağaçların yaprakları karıştırılarak örnek alınmamalıdır. Ancak 15-20-25 yaşlarında olanların yaprakları karıştırılabilir.

3- Aşırı derecede beslenme noksanlığı gösteren hastalıklı yapraklar seçilmeli ve bu durum bahçe bilgi formunda belirtilmelidir. Bahçenin tamamında aşırı besin noksanlığı gösteren yaprakları ayırmaya gerek yoktur.

4- Bir bahçede bir yaprak örneğinin temsil ettiği alan 20 dekarı geçmemelidir.

5- Bahçenin bir kısmı, toprak tipi bakımından diğer kısmından tamamıyla farklı olabilir. Belirgin farklılıklar göz önüne alınarak her farklı toprak tipine göre örnekleme ayrı olmalıdır.

6- Yapraklar günün herhangi bir zamanında alınabilir. Bununla birlikte yapraklar ıslak olmamalıdır.  
Yaprakların Torbalanıp Etiketlenmesi
Örnekler alındıktan sonra naylon torbaya konularak etiketi yazılır ve torbaya zımbalanır veya iple bağlanır. Etiketlenen yaprak örnekleri en kısa zamanda laboratuvara analiz için gönderilmesi gerekmektedir. Şayet o gün gönderme imkanı yok ise toplanan örnekler en geç 4 saat içerisinde buzdolabına konmalıdır. Buzdolabı +4°C'de tutulmalıdır.

 

 

 

Sulama Suyu Analizi: Tarımda kullanılacak olan sulama sularının kailte özelliklerinin bilinmesi,sulama sularının içinde bulunan erimiş katı maddelerin nitelik ve niceliklerinin saptanması toprak verimliliğinin devamlılığı yönünden önem taşımaktadır.


Katyonlar

Anyonlar

Elektiriksel İletkenlik

Sodyum(Na)

Karbonat

Ph

Kalsiyum(Ca)

Bikarbonat

Bor(B)

Magnezyum(Mg)

Klorür

 

Potasyum (K)

Sülfat

 

 

 
Adres: Erciş yolu üzeri 2. km
Tel: 0432 215 45 30